Kimmeryjczycy

Kimmeryjczycy
22.03.2010
22.03.2010
Witam,
mam pytanie o nazwę ludu, od którego wzięło się wyrażenie kimeryjskie ciemności. J. Parandowski wspomina o grodzie Kimeryjczyków, w Encyklopedii PWNKimeryjczycy, Kimmeriowie, zaś w Encyklopedii WSiP Kimmerowie, Kimerowie, Kimeriowie, Kimeryjczycy. Której z tych nazw najbardziej powinno się używać? I jak brzmi nazwa pojedynczej osoby? Kimer? Kimmer? Kimeryjczyk? A kobiety? Kimerka? Kimmerka? Kimeryjka?
Z góry dziękuję za rozświetlenie kimeryjskich ciemności niewiedzy.
Wyrażenie kimeryjskie ciemności pochodzi od nazwy mitycznego ludu starożytnego, który według Odysei Homera miał żyć w mgłach i ciemnościach na skraju świata zmarłych (był też lud historyczny o tej nazwie, a zamieszkiwał na północnym wybrzeżu Morza Czarnego).
Właściwe formy nazwy tego ludu to Kimeryjczycy lub Kimmeryjczycy, a ich zaletą jest przyrostek -czyk, pozwalający nam łatwo zidentyfikować je jako nazwy etniczne. Form bez tego przyrostka nie polecam również z tej przyczyny, że w poważnych polskich tekstach, np. w najpopularniejszych tłumaczeniach Odysei, spotykamy właśnie zapisy Kimeryjczycy (przekład Jana Parandowskiego) lub Kimmeryjscy mieszkańcy (przekład Lucjana Siemieńskiego). W liczbie pojedynczej użyjemy form Kimeryjczyk i Kimeryjka (lub Kimmeryjczyk, Kimmeryjka).
Trudno przesądzić, czy lepiej użyć formy z podwojoną spółgłoską, czy nie. W poważnych źródłach (np. w Antyku Wyspiańskiego Tadeusza Sinki i Małej encyklopedii kultury antycznej) przeważa forma Kimmeryjczycy, toteż proponuję uznać ją za wzorcową.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego