Kliknąć

Definicja kliknąć to 'nacisnąć przycisk myszy komputerowej'. A czy można też kliknąć palcem na ekranie dotykowym? Jeśli nie, to jak nazwać po polsku tę czynność?

Czasownik kliknąć rozszerzył zakres swego użycia i obecnie nazywa nie tylko naciśnięcie przycisku myszy komputerowej, lecz także inne czynności mające spowodować odpowiednie działanie urządzenia elektronicznego. A zatem dotknięcie ekranu w celu np. otworzenia jakiejś strony także nazwiemy kliknięciem.

Porada opublikowana: 17.09.2020

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Często czynność dotykania palcem ekranu nazywa się „tapnięciem”, na przykład „Tapnij przycisk na ekranie”. To słowo jest dość powszechnie używane przez producentów i użytkowników programów. „Tapnąć” ma źródło w angielskim „tap” – ‘klepnąć’. Po polsku również używa się czasem „Klepnij przycisk”, ale rzadziej niż „Tapnij przycisk”.

    Joanna Abramowicz