Kłopoty z Bogiem / bogiem

Czy słowo Bóg jest imieniem własnym lub może nim być, i czy nie prowadzi do to wielu problemów referencyjnych? Niektórzy używają słowa Bóg jako imię własne, odnosząc się do Boga Biblii. W przypadku Boga Ojca, Boga Zbawiciela, a nawet Pana Boga wiadomo, o kogo chodzi, ale w innych przypadkach niekoniecznie: Bóg Miłosierny może się odnosić do różnych Bogów różnych religii. Studenci z różnych krajów mówiąc o Bogu, używają tego samego słowa Bóg i naciskają, aby używać tutaj wielkiej litery „B”
Zasada ortograficzna mówi, że nazwa istoty najwyższej w religiach monoteistycznych zapisywana jest od wielkiej litery (Bóg), a w religiach politeistycznych – od małej (bóg).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski