Kłopoty z aquafitnessem

 
Kłopoty z aquafitnessem
11.02.2019
Szanowni Państwo,
uczęszczam na zajęcia aqua fitnessu czy z aqua fitnessu? Czy trening aqua fitnessu (czyli trening w ramach zajęć fitnessu w wodzie) będzie właściwym sformułowaniem, czy może trening w aqua fitnessie to lepsze rozwiązanie?

Z poważaniem
KK
Zacznijmy od pisowni. Aqua [wym. akwa, nie: akła] to cząstka będąca pierwszym członem wyrazów złożonych, powinniśmy ją zatem zapisywać łącznie z następującym po niej wyrazem. Zachęcam zatem (czasem wbrew praktyce) do zapisu aquafitness, aquaaerobik, aquapark.
Co do składni – na pewno błędna jest konstrukcja trening / zajęcia w aquafitnessie (nie mówimy przecież: trening w pływaniu, zajęcia w skokach itd.). Rzeczownik trening wymaga określenia dopełniaczowego (trening – czego?: trening pływania, trening siatkówki), a zajęcia – konstrukcji „z + dopełniacz” (zajęcia z pływania, zajęcia z siatkówki, zajęcia z modelarstwa). Powiemy więc: trening aquafitnessu oraz zajęcia z aquafitnessu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!