Kłopoty z aquafitnessem

Szanowni Państwo,
uczęszczam na zajęcia aqua fitnessu czy z aqua fitnessu? Czy trening aqua fitnessu (czyli trening w ramach zajęć fitnessu w wodzie) będzie właściwym sformułowaniem, czy może trening w aqua fitnessie to lepsze rozwiązanie?

Z poważaniem
KK
Zacznijmy od pisowni. Aqua [wym. akwa, nie: akła] to cząstka będąca pierwszym członem wyrazów złożonych, powinniśmy ją zatem zapisywać łącznie z następującym po niej wyrazem. Zachęcam zatem (czasem wbrew praktyce) do zapisu aquafitness, aquaaerobik, aquapark.
Co do składni – na pewno błędna jest konstrukcja trening / zajęcia w aquafitnessie (nie mówimy przecież: trening w pływaniu, zajęcia w skokach itd.). Rzeczownik trening wymaga określenia dopełniaczowego (trening – czego?: trening pływania, trening siatkówki), a zajęcia – konstrukcji „z + dopełniacz” (zajęcia z pływania, zajęcia z siatkówki, zajęcia z modelarstwa). Powiemy więc: trening aquafitnessu oraz zajęcia z aquafitnessu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski