Kluczowy

Dzień dobry,
jak oceniają Państwo używanie (nadużywanie) określenia kluczowy? Zazwyczaj staram się je ograniczyć do minimum, bo uważam, że jest wiele lepszych słów, które przekażą to samo znaczenie, ale wielu autorów bardzo się przeciwko temu buntuje. Moim zdaniem kluczowy nie prezentuje zbyt dobrego stylu i chciałabym wiedzieć, co na to autorytety.

Dziękuję i pozdrawiam.
Szanowna Pani,
aby ocenić wartość stylistyczną danego słowa, należałoby widzieć je w kontekście. Słowa bowiem same w sobie na ogół nie są dobre ani złe – są za to dobrze lub źle używane (co przecież Pani zauważa). To, czy przymiotnik kluczowy jest użyty właściwie pod względem stylistycznym, zależy od tego, w jakim tekście został użyty.

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski