Kobieta zmienną jest

Drodzy Państwo,
dlaczego Kobieta zmienną jest, a nie …zmienna? Wszyscy tak i śpiewają, i piszą. Że tradycja? I co z tego? Jeśli Ordonka śpiewała a w sercu mem, to dziś byłaby ujmą dla Jej pamięci forma mym?
Zupełnie jak w niegdysiejszej durnowatej reklamie: Czy to nowy szampon Ultra Doux sprawił, że jesteś dziś tak piękną.
Pozdrawiam
Karol Siuda
Szanowny Panie,
w powiedzeniu kobieta zmienną jest zachowała się dawna składnia (w konstrukcji „ktoś jest + przymiotnik” ten ostatni występował w narzędniku). Mamy tu więc relikt składniowy. Przywołany przez Pana tekst reklamy nie mógł powstać w czasach, w których posługiwano się tą konstrukcją, a zatem – ma Pan rację – jest on niepoprawny.
W piosence Ordonówny mem (dawna forma miejscownika zaimka mój) tworzy rym z wiem, dlatego nie uwspółcześniamy tej formy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski