Koci, koci łapci oraz kosi, kosi łapci

 
Koci, koci łapci oraz kosi, kosi łapci
20.11.2019
Chciałabym zapytać o zwroty z dziecięcej rymowanki. W niektórych wersjach pojawia się Koci koci łapci…, w innych wersjach kosi kosi łapci. Co oznaczają te zwroty?

Z poważaniem
Beata
Tekst tej zabawianki-rymowanki dla niemowląt znany jest chyba każdemu, służy ona rozwijaniu zdolności pamięciowych i psychomotorycznych dziecka. Istotą zabawy jest korelacja ruchu rączek (np. kołysanie i klaskanie) i słowa (zawiera nie tylko spieszczenie: łapci(e), ale także nagromadzenie miłych dla ucha, pieszczotliwie brzmiących głosek). Słowa powtórzonego kosi, kosi albo tosi, tosi są, według mojej wiedzy pochodzenia gwarowego. Słownik gwar małopolskich zawiera kosiać w znaczeniu ‘klaskać’; Słownik górali polskich na Bukowinie rejestruje w tym samym znaczeniu czasowniki tosiać i tosikać. Koci, koci łapci powstaje drogą asocjacji, przez powiązanie pieszczot z kotkiem, należącym do ulubionych zwierząt naszego dzieciństwa.
Kazimierz Sikora, Uniwersytet Jagielloński
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!