Kodyfikacja normy językowej

Szanowni Państwo,

czy Wielki słownik języka polskiego oraz Słownik gramatyczny języka polskiego (oba dostępne online) można uznać za oficjalne słowniki? Znalazłam w nich pewne hasła, które wzbudziły moje wątpliwości. Forma moknęła jest podana jako alternatywna dla mokła, ale w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny z 2004 r. (w wersji papierowej) forma moknęła jest uznana za niepoprawną.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

wymienione przez Panią słowniki niewątpliwie są słownikami godnymi polecenia. Są tworzone przez zespoły doświadczonych badaczy, afiliowanych przy instytucjach naukowych, więc można ręczyć za ich jakość. Norma językowa jest zmienna i w zasadzie nie ma jednego ośrodka, który ją kodyfikuje – przyzwyczailiśmy się do tego, że jej wykładnię znajdujemy w słownikach poprawnej polszczyzny, jednak nie jest to regułą, gdyż także inne publikacje zdają z niej sprawę (tym bardziej że od wydania ostatniego słownika ortoepicznego minęło już wiele lat).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski