Koń, jak brzmi, każdy słyszy

Jak powinniśmy wymawiać literę ń na końcu wyrazu? W Podręcznym słowniku poprawnej wymowy polskiej z 1994 r. wyczytałem, że najpoprawniejsza jest wymowa ń na końcu wyrazu jako j nosowe. Ja natomiast nie wyobrażam sobie, żebym mógł w ten sposób wymówić na przykład wyraz koń. Wydaje mi się, że większość ludzi nie zrozumiałaby, co do nich mówię. Jak to jest?
Wypowiedzenie na końcu wyrazu spółgłoski ń jest możliwe, ale zbytnie zwracanie uwagi na tę właśnie ostatnią głoskę i podkreślanie jej może spowodować, że zamiast koń wymówimy końi lub końy, z krótkim, ale słyszalnym elementem samogłoskowym. Taki sposób wymawiania zwraca uwagę i jest określany jako niepoprawny.
Wymawianie nosowego j na końcu wyrazów, w których piszemy ń, jest naturalne i częste, dla większości mówiących i słuchających nie do uchwycenia. Słuchając, wychwytujemy właściwie tylko elementy istotne. Ileż razy zdarza nam się słyszeć wypowiedź „Bry”, na którą pada odpowiedź „Dzień dobry” – lub odwrotnie.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków