Końcówka przy życzeniach

Z jakimi końcówkami prawidłowo życzymy dzieciom i wnukom?
Domyślam się, że pyta Pani o to, jaką końcówkę mają formy wyrazów dziecko, wnuk w celowniku liczby mnogiej, który jest wymagany przez czasownik życzyć (życzę – komu? – czego?).
Otóż w tym przypadku (gramatycznym) wszystkie polskie rzeczowniki przybierają końcówkę -om – napiszemy więc: Moim kochanym dzieciom i wnukom życzę dużo szczęścia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski