Końcówki fleksyjne dopisywane do zmiennych

Szanowni Państwo,
mam pytanie dotyczące liczebników porządkowych. Jak zapisać liczebnik porządkowy wyrażony nie liczbą, lecz zmienną (co się zdarza w pracach z matematyki), tzn. np. k? Chcę powiedzieć: (…) w razie wystąpienia k. zdarzenia (…), gdzie k ma być tym liczebnikiem porządkowym. Teoretycznie po moim liczebniku o nieznanej wartości powinna stać kropka, ale wygląda to dziwnie. Co zrobić, jeśli zamiast zdarzenia o numerze k będzie chodziło o zdarzenie numer k+1?

Magdalena
W polszczyźnie ogólnej rzeczywiście po liczebnikach porządkowych zapisywanych cyframi stawiamy – z pewnymi wyjątkami – kropkę. W tekstach specjalistycznych z dziedziny matematyki do zmiennych mających „formę” liczebników porządkowych dopisujemy końcówki fleksyjne po dywizie, por. k-ty, k-tego, k+1-szy itd. W odróżnieniu bowiem od cyfrowego zapisu liczebników porządkowych zmiennej oznaczonej symbolem literowym nie można zastąpić zapisem słownym, gdyż przestałaby być zmienną.
Adam Wolański