Kończymy e-mail

Czy między formułą kończącą e-mail a podpisem powinniśmy zostawiać pusty wiersz? Życzę Państwu spokojnych świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku!
Między słowami typu „Serdeczne pozdrowienia z Krakowa” a podpisem, np. „Adam”, nie umieszcza się pustego wiersza (por. wzornik pism użytkowych w Polszczyźnie na co dzień, s. 672–675). Pustym wierszem oddziela się natomiast ww. zakończenie od tzw. stopki, obejmującej pełne imię i nazwisko (z ewentualnym tytułem), nazwę instytucji i dane kontaktowe. Niektórzy wolą dodatkowo stopkę oddzielić od zasadniczej części e-maila wierszem składającym się z kilku(nastu) kresek lub kropek.
Dziękujemy za życzenia. Oby i Panu Święta upłynęły w spokoju, a Nowy Rok przyniósł wiele powodów do radości.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Nie wiem, czy wyjaśniono to we wzorniku, ale to nie jest najczęściej wybór natury estetycznej. Dwa takie myślniki program pocztowy ma rozpoznać jako początek stopki, dzięki czemu wycina ją z cytowanego tekstu. To też wyjaśnia, dlaczego odstęp przed takim podpisem jest potrzebny.
    Michał Borun