Konsekrujący jako podmiot

Witam serdecznie,
chciałabym prosić o odpowiedź na pytanie, czy imiesłów przymiotnikowy czynny może występować w funkcji podmiotu. Mówię tutaj o sytuacji, gdy we wcześniejszej części wypowiedzi podmiot był wyrażony, przez co w zdaniu z imiesłowem, ten ostatni jasno można wiązać z podmiotem z wcześniejszych zdań. Na przykład cała wypowiedź dotyczy kapłana. W zdaniu o posłudze sakramentalnej użyłam słowa konsekrujący (w domyśle: kapłan). Czy taka konstrukcja jest poprawna?
Tak, jak najbardziej! Sytuacja, w której imiesłów przymiotnikowy czynny odnoszący się do czynności wykonywanej przez osobę, o której mowa w tekście, staje się podmiotem, zdarza się, i to nie tak rzadko. Czasami taka forma się wyodrębnia i jest używana jako rzeczownik – tak się stało na przykład z formą prowadzący, która funkcjonuje jako synonim nazwy wykładowca (prowadzący zajęcia uniwersyteckie).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski