Konstrukcje ze słowem cecha

Dowiedziawszy się, iż można czynić coś nie tylko swoim, ale także cudzym zwyczajem ([…] począł psim zwyczajem lekko skrobać w nie łapą, „Palę Paryż”, B. Jasińskiego), odkryłem, że pewne porównania dozwolono przedstawiać przy pomocy słowa zwyczajem.
Zastanawiam się, czy w podobny sposób dałoby się użytkować słowem cecha. Przykład: oglądana postać znikła cechą przywidzenia, falowało cechą poruszanej wiatrem flagi. A może wedle cechy?
O ile dobrze rozumiem, pyta Pan, czy używa się konstrukcji „cechą + rzeczownik w dopełniaczu” do porównania. Przyznam, że nie zetknęłam się z tym wyrażeniem, a przywołane przez Pana zdania (oglądana postać znikła cechą przywidzenia, falowało cechą poruszanej wiatrem flagi) są trudne do zrozumienia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski