Konsumować medium, cokolwiek to znaczy

 
Konsumować medium, cokolwiek to znaczy
5.05.2020
Mam taki problem, że nie jestem pewny jakiego zaimka powinienem użyć w sformułowaniu:
% osób, które rozpoczęły konsumpcję medium lub konsumują je/go więcej w czasie pandemii. Ja na ten moment wybrałem je, ale nie wiem, czy to jest poprawny wybór. Ten zaimek dotyczy wyrazu medium w liczbie pojedynczej. Przeczytałem już, że medium jest w rodzaju nijakim, wiadomo, że l. poj, brakuje jeszcze mi wiedzy, czy medium konsumujemy w bierniku czy dopełniaczu;).
Prośba o odpowiedź.
Forma zaimka użytego w przytoczonym zdaniu zależy od wymagań czasownika, z którym się on łączy. Czasownik konsumować rządzi biernikiem (konsumować – kogo?, co?), a zatem użyjemy tu zaimka je (jest to biernik zaimka ono). Zachęcałabym także do nieposługiwania się znakiem % w sytuacji, w której nie podajemy żadnych wartości. Poprawnie zatem będzie: Procent / odsetek osób, które rozpoczęły konsumpcję medium lub konsumują je więcej w czasie pandemii, … . Domyślam się, że czasownik konsumować został tu użyty w znaczeniu specjalistycznym, niespotykanym w języku ogólnym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!