Korbel

Dzień dobry,

uprzejmie proszę o informację, jak należy odmieniać nazwisko Korbel.

Zapraszam Państwa Korblów  czy Korbelów? Przyjechali Państwo Korblowie, czy Korbelowie?

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

w nazwiskach zakończonych na -el najwłaściwsza jest odmiana z tzw. e ruchomym, a zatem: KorbelKorblaKorblowie, Korblów itd. Zdarza się jednak, że zwyczajowo (zwykle na mocy tradycji rodzinnej) odmiana pozbawiona jest tej oboczności (np. Surgiel Surgiela). Jeśli jednak nie wiemy, czy dane nazwisko zachowuje się w taki nietypowy sposób, najbezpieczniej będzie potraktować je zgodnie z regułą, czyli zastosować wymienność e : ø.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski