Korespondencja handlowa

Dzień dobry,

pozwalam sobie podzielić się fragmentem korespondencji handlowej i dołączyć prośbę o wyjaśnienie, który wariant jest poprawny:

1) Chciałbym zamówić kruszarkę walcową oraz szczękową.

2) Chciałbym zamówić kruszarki: walcową oraz szczękową.

3) Chciałbym zamówić kruszarkę walcową i kruszarkę szczękową.

Chodzi o dwie różne maszyny.

Dziękuję bardzo!

Wszystkie podane wersje są poprawne. Drobną usterkę pisowniową zawiera wariant drugi. Kiedy wymieniamy dwa obiekty, czynimy to zazwyczaj po myślniku, a nie pod dwukropku (lepiej: Chciałbym zamówić kruszarki walcową oraz szczękową). W wariancie trzecim mamy powtórzenie leksykalne, ale – w imię absolutnej precyzji, a nawet nadmiarowości koniecznej do odczytania właściwego sensu – jest to dopuszczalne, w szczególności w korespondencji handlowej.

Adam Wolański