Kościół, Cerkiew i zbór

Chciałabym się zapytać o pisownię następujących wyrazów: Kościół zachodni czy Zachodni; Cerkiew (w tekście historycznym, w którym Kościół pisany jest konsekwentnie wielka litera); Zbor mniejszy (j.w.). Tekst, w którym występują te wyrazy, dotyczy tematyki schizmy i różnych wyznań – stąd zastanawiam się nad pisownią.
Rozumiemy, że nie chodzi o budynek, lecz o instytucję lub wspólnotę wiernych. W takim razie proponujemy napisać: Kościół zachodni (wersja godna polecenia, bo jednoznaczna) lub kościół zachodni (wersja mniej polecana); Cerkiew lub cerkiew (preferencje jak wyżej); zbór mniejszy (może to nielogiczne, ale nie spotkaliśmy się z tym, żeby tę nazwę pisano wielką literą).
Mirosław Bańko