Koszt

Na początku chciałbym serdecznie podziękować za działanie pracowni SJP! Bardzo dużo nauczyłem się, czytając Państwa odpowiedzi na pytania osób zainteresowanych polszczyzną!

A to moje pytanie: czy koszt może być używany wymiennie z ceną w przytoczonych przeze mnie przykładach? Ostatnio cały czas słyszę koszt w użyciu takim jak: „Koszt zjedzenia świeżej ryby nad morzem zwali nas z nóg.” (to nie „CENA ryby nad morzem” nas zwali?). Albo „koszt piwa w tym pubie to 10 zł”.

Szanowny Panie,

cieszymy się, że uważa Pan naszą pracę za przydatną, i dziękujemy za miłe słowa.

Jeśli chodzi o koszt, to łączy się on na ogół z rzeczownikiem wskazującym na czynność: koszt produkcji, koszty ogrzewania, koszt utrzymania, koszt kształcenia itd. Jeśli mowa o towarze, rzeczy, usłudze itd., to właściwe będzie słowo cena: cena domu, cena piwa, cena ryby, cena paliwa itd. Z leksykalnego punktu widzenia poprawne jest wyrażenie koszt zjedzenia ryby, jednak jest ono niepotrzebnie zagmatwane – wystarczy przecież cena ryby

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski