Kret ‘szpieg’

Szanowna Poradnio!
Czy wyraz krety w znaczeniu ‘szpiedzy, podwójni agenci’ odmienia się osobowo? Wywiad umieścił w ambasadzie trzy krety, czy też raczej: trzech kretów? A może troje kretów? Ostatnia opcja dziwnie brzmi, choć na pierwszy rzut oka jest logiczna – wszak nie znamy ich tożsamości, więc także i płci.

Pozdrawiam.
Rzeczywiście, najbardziej zgodna z systemem byłaby osobowa odmiana rzeczownika kret w znaczeniu ‘szpieg’. Mówilibyśmy więc nie tylko Wywiad umieścił trzech kretów, lecz także dwaj kreci. Tak jednak nie mówimy – przyjęła się nieosobowa odmiana tego słowa, nawet w tym osobowym znaczeniu. Powiemy zatem: W ambasadzie działały dwa krety i Wywiad umieścił dwa krety – tak, jak mówimy o zwierzętach.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski