Kretek

Szanowni Państwo,
zwracam się z zapytaniem odnośnie do odmiany nazwiska Kretek. Problem polega na tym, czy może ono stanowić wyjątek i należy je odmieniać z powodu:
  • jakiejś zasady o nieodmienności nazwiska z końcówką -ek, -tek,
  • pochodzenia od niemieckiego nazwiska Krettek,
  • zmiany znaczenia nazwiska na Kretka, co stanowi zupełnie inne nazwisko i stwarza możliwość pomylenia nazwiska z nazwiskiem Kretka.

Z wyrazami szacunku
Jeśli dobrze zrozumiałam, to pyta Pan, czy nazwisko Kretek jest nieodmienne. Otóż nie jest – męskie nazwisko Kretek odmienia się tak jak każde inne zakończone spółgłoską k poprzedzoną e (np. Panek, Mosiołek, Gołąbek, Kotek, Białek), przybiera więc formy: D. Kretka, C. Kretkowi, B. = D., N. Kretkiem, Ms. (o) Kretku.
Nie ma niebezpieczeństwa utożsamienia którejś z form nazwiska Kretek z nazwiskiem Kretka, gdyż to drugie odmienia się jak rzeczownik żeński (Kretki, Kretce, Kretkę, Kretką, Kretce). Gdy więc usłyszymy zdanie: Spotkałem Kretka, to będziemy wiedzieli, że chodzi o osobę o nazwisku Kretek. Gdybyśmy spotkali znajomego noszącego nazwisko Kretka, tobyśmy powiedzieli Spotkałem Kretkę (tak jak: Spotkałem Wałęsę czy Spotkałem Wajdę).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski