Kropka po cudzysłowie

Dzień dobry,

czy kiedy cytat nie występuje w tekście, a stanowi odrębną całość (np. na grafice), należy postawić kropkę po cudzysłowie czy przed nim?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

Tomasz

Jeśli kropka nie należy do skrótu, lecz po prostu zamyka ostatnie zdanie cytatu, stawiamy ją po znaku cudzysłowu. Ewentualnie w tekście wyodrębnionym – a więc np. na grafice – kropkę końcową możemy w ogóle pominąć. Por.:

„Z punktu widzenia młodości życie jest przyszłością bez końca, z punktu widzenia starości – niezmiernie krótką przeszłością”.

albo

„Z punktu widzenia młodości życie jest przyszłością bez końca, z punktu widzenia starości – niezmiernie krótką przeszłością”

Adam Wolański