Krucjata

Od tygodnia męczy mnie aspekt krucjat. Chodzi o właściwe użycie tego słowa. W słowniku języka polskiego PWN znalazłem następujące znaczenia słowa krucjata:

3. «kampania przeciwko komuś lub czemuś»"

Jedna z definicji wskazuje na to, iż w samym słowie krucjata jest już zawarte słowo przeciwko tudzież anty. Piszę więc z pytaniem:

Czy do słowa krucjata powinno się dodawać później określenie przeciwko lub anty (np. krucjata antyhusycka)?

Czy nie będzie to wtedy powtórzeniem działań przeciwko?

Szanowny Panie,

nie ma nic złego w połączeniach typu krucjata przeciw przemocy, krucjata przeciw paleniu, krucjata przeciw złu itd. To, że element podrzędny powtarza w jakiś sposób część znaczenia elementu nadrzędnego, nie jest niczym złym (przynajmniej w tym wypadku).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski