Kryć się a skrywać coś

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie poprawności poniższych sformułowań: Co kryje się za przeszłością mężczyzny? i

Co skrywa przeszłość mężczyzny?

Pozdrawiam,

xxx

Szanowna Pani,

zdanie drugie (Co skrywa przeszłość mężczyzny?) nie budzi żadnych wątpliwości -- mówi o jakiejś zagadce, tajemnicy, która dotyczy przeszłości mężczyzny, i zawiera pytanie o istotę tej tajemnicy. Zdanie pierwsze (Co się kryje za przeszłością mężczyzny?) zawiera konstrukcję kryć się za czymś odnoszącą się do jakiejś treści, która nie jest oczywista lub zrozumiała (używana jest na ogół w pytaniu: Co się za tym kryje?, w którym próbuje się dociec ukrywanych, nieoczywistych przyczyn lub istoty jakiegoś zjawiska, działania itd.). Także więc jest poprawne, ale może nieść trochę inny sens -- mówi nie tylko o zagadkowości pewnych faktów czy zdarzeń z życia mężczyzny, lecz także o ich nieoczywistości.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski