Kryzys bezdomności

W kręgach wyznających zasady języka wkluczenia (z ang. inclusive language) często pojawia się wyrażenie kryzys bezdomności. Proszę powiedzieć mi, czy jest to pleonazm. Osobiście skłaniałbym się ku temu, iż wspomniany idiomatyzm nie należy do błędów językowo-logicznych, a to dlatego że bezdomność może być także wyborem. Ponadto Słownik języka polskiego PWN przy haśle bezdomność podaje lapidarną definicję, która nie nazywa tak tego stanu.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Mario Kiliński

Szanowny Panie,

wyrażenie kryzys bezdomności nie jest pleonazmem – kryzysem można nazwać wiele różnych stanów, nie tylko bezdomność. Nie ma tu błędu ani językowego, ani logicznego.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski