Krzywa uległa wypłaszczeniu

Czy podczas opisywania wykresu można użyć sformułowania krzywa uległa wypłaszczeniu?

Niecierpliwie oczekuje na odpowiedź,

WB

Wypłaszczenie to rzeczownik utworzony od czasownika wypłaszczyć. Oba występują w leksyce specjalistycznej i są łączone z takimi rzeczownikami jak krzywa, linia, fala (wypłaszczenie fali wezbrania – cytat z 1913 r. [https://nfjp.pl/lemma/wyp%C5%82aszczenie]) itd. Wątpliwości może budzić jedynie analityzm (czyli konstrukcja złożona z dwóch wyrazów, użyta zamiast jednego słowa, zwykle czasownika, np. ulec poprawie zam. poprawić się) ulec wypłaszczeniu (zamiast wypłaszczyć się). Stosowanie takich konstrukcji jest jednak przyjęte w tekstach specjalistycznych, a taki przecież charakter ma opis wykresu.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski