Krzyżowy ogień – czego?

Dzień dobry

Czy można powiedzieć, że ktoś znalazł się w krzyżowym ogniu ciosów? Wydaje mi się, że krzyżowy ogień dotyczy tylko pytań, ale może się mylę?

Pozdrawiam

Krystyna

Oczywiście, kanoniczna postać frazeologizmu to: wziąć kogoś w krzyżowy ogień pytań. W opisanym wypadku mamy więc do czynienia z wymianą elementu związku. Jeśli modyfikacja ta nie jest podyktowana względami funkcjonalnymi lub np. artystycznymi, to zapewne zostanie odebrana jako błąd.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski