Kto był pijany?

Szanowni Państwo,

Kto był pijany w poniższych zdaniach? Czy wszystkie zdania są zapisane poprawnie?

1. Matka uderzyła córkę, ponieważ była pijana.

2. Matka uderzyła córkę, ponieważ ta była pijana.

3. Matka uderzyła córkę, ponieważ ona była pijana.

W zdaniu pierwszym mowa o pijanej matce, gdyż orzeczenie elementu podrzędnego (ponieważ była pijana) odnosi się do podmiotu domyślnego użytego w zdaniu nadrzędnym (Matka uderzyła córkę). Zdanie drugie i zdanie trzecie mówią o pijanej córce, jednak trzecie nie jest zbyt zręcznie sformułowane (lepiej: ... ponieważ była ona pijana).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski