Kto jest wyszkowianinem?

Chciałabym wiedzieć, o kim możemy powiedzieć, że jest wyszkowianinem? O tym, kto się tu urodził, o tym, kto tu mieszka, czy też może o tym, kto stąd pochodzi i czuje się związany z miastem?
Pozdrawiam serdecznie – Elzbieta Szczuka
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, gdyż zależnie od okoliczności każda z odpowiedzi wymienionych przez Panią może być prawdziwa. Równie dobrze można by pytać, kto jest Polakiem albo kto jest czyjąś matką. Polakiem można być z urodzenia albo z wyboru, albo dlatego, że ktoś dostał takie obywatelstwo (czasem wbrew swojej woli) i pewnie nie są to wszystkie możliwiości. Podobnie matką może być kobieta, która przekazała dziecku swój materiał genetyczny albo które je urodziła, albo która się nim opiekuje, albo… To, że bycie wyszkowianiem, Polakiem czy też czyjąś matką jest stopniowalne, znajduje wyraz w takich sformułowaniach, jak „Właściwie to on nie jest Polakiem” albo „W pewnym sensie byłam mu matką”.
Mirosław Bańko, PWN