Kto ma jaką władzę?

Szanowny Panie Profesorze,
1) Jak należy pisać skrót od określenia „spółka akcyjna": S.A. (z kropkami) czy: SA, jak inne skróty (PKP, PZU, PKO itp.). Nowy Kodeks spółek handlowych w odniesieniu do spółki akcyjnej w art. 305 stanowi: par. 1: „Firma spółki może być obrana dowolnie; powinna zawierać dodatkowe oznaczenie: spółka akcyjna. Par. 2: „Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu S.A.” Zatem Sejm dopuszcza używanie skrótu z kropkami, a co na to językoznawcy?
2) Dlaczego w nazwie wydawnictwa Dziennik Ustaw skrót wyrazu numer jest pisany wielką literą: Nr (podobnie, podając miejsce opublikowania przepisu prawnego, powszechnie podaje się: „Dz.U. Nr …”). Czy nie jest to germanizm?
3) Jaka jest moc obowiązująca norm językowych i kto je ustala? Czy jest możliwe, aby w języku pewnej grupy zawodowej obowiązywały inne normy, niż powszechnie przyjęte (np. S.A., Dz.U. Nr w języku prawniczym)? Czy Sejm może ustanawiać normy językowe w drodze ustaw?
Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.
Kazimierz Kucharski
Szanowny Panie Kazimierzu,
Skrót SA wolę pisać tak właśnie, czyli tak jak inne skróty typu PKO, a słowo „numer” i jego skrót zapisuję z dużą literą na początku wtedy, gdy rozpoczynam nim zdanie lub gdy jest częścią jakiejś dziwnej nazwy.
Niestety nie zawsze urzędy i instytucje, ustanawiając językowe obligacje, kierują sie poprawnością językową. Ponieważ chodzi im zazwyczaj o meritum, sądzę, że zwykłe zwracanie uwagi powinno pomagać. Myślę też, że Rada Języka Polskiego (której mam zaszczyt być członkiem), ustawowo mająca prawo do orzekania o poprawności językowej, powinna w takich szczególnych przypadkach interweniować. Obiecuję, że na najbliższym posiedzeniu prezydium Rady poruszę tę sprawę i ufam, że wysokie czynniki z Sejmem włącznie będą reagowały na niestosowność, którą w moim przekonaniu jest wydawanie poleceń nietrzymania się zasad językowych.
Z poważaniem
Jerzy Bralczyk