Kto przebywał w pieczy?

Dzień dobry – jak powinno się pisać: 15 dzieci i młodzieży przebywających w pieczy czy 15 dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy?
Przede wszystkim wyrazu młodzież nie łączymy z liczebnikami (a ściślej – z liczebnikami od 1 do 1000). Niepoprawne jest zatem wyrażenie 15 dzieci i młodzieży, gdyż liczebnik obejmuje tu oba rzeczowniki. Jeśli w zdaniu jest mowa o piętnastu osobach, z których część zaliczamy do kategorii dzieci, a inną część – do młodzieży, to treść tę należało wyrazić w ten sposób, żeby nie łączyć rzeczownika młodzież z liczebnikiem, np.: 15 osób (dzieci i młodzież)… .
Określenie przebywający jest uzgodnione z formą wyrazu nadrzędnego. Zdanie 15 dzieci i młodzieży przebywających w pieczy… (pomijając niepoprawność wyrażenia 15 młodzieży) mówi o tym, że w pieczy przebywały dzieci wraz z młodzieżą. Zdanie zaś 15 dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy mówi o tym, że w pieczy przebywała tylko młodzież.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski