Ktokolwiek by przyszedł…

 
Ktokolwiek by przyszedł…
30.11.2016
Szanowni Państwo,
mam wątpliwość w związku ze zdaniem Ktokolwiek by tam nie przyszedł, był witany z radością. Czy jest ono poprawne i czy takiej samej treści nie niesie zdanie Ktokolwiek by tam przyszedł, był witany z radością?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
W wydawnictwach poprawnościowych konstrukcje typu Ktokolwiek by tam nie poszedł, był witany z radością, Cokolwiek by się nie wydarzyło, musisz tam pójść, Gdziekolwiek nie spojrzeć, same nowe samochody oceniane są jako błąd. Wynika on ze skrzyżowania dwóch elementów:
  1. form zaimków o zakończeniu -kolwiek, które w polszczyźnie służą do łączenia zdań typu: Ktokolwiek by tam przyszedł, był witany z radością, Gdziekolwiek spojrzeć, same nowe samochody
  2. oraz
  3. konstrukcji zaimka z zaprzeczonym czasownikiem, np.: Co by się nie wydarzyło, musisz tam pójść, Gdzie nie spojrzeć, same nowe samochody, które oceniane są jako niewłaściwe – pochodzą prawdopodobnie z języka rosyjskiego.


Z podanych przez Pana zdań tylko drugie może być uznane za w pełni poprawne (a więc zgodne z normą wzorcową). Należy jednak pamiętać, że formy klasyfikowane jako błędne znacznie rozpowszechniły się w języku potocznym. Można zatem sądzić, że ich ocena normatywna z czasem ulegnie zmianie.
Mateusz Adamczyk, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!