Które z was to zrobiło?

Jaka jest różnica między ktoś z was i któreś z was? Jeżeli pytam mężczyzn i kobiet, to powiem: „Ktoś z was to zrobił?” czy „Któreś z was to zrobiło?”, a może „Które z was to zrobiło?”?
Słowa „Które z was to zrobiło?” można skierować do dzieci lub do osób różnej płci, np. rodziców. Pytając tak, zakładamy, że wśród adresatów jest sprawca, i chcemy ustalić, kto nim jest, spodziewamy się więc wskazania konkretnej osoby. Natomiast pytanie: „Któreś z was to zrobiło?” nie implikuje takiego założenia, można na nie odpowiedzieć: „Tak” lub „Nie”.
Pytanie „Ktoś z was to zrobił?” jest bliższe temu drugiemu, ale nie zakłada, że adresaci są różnej płci. Można je równie dobrze skierować do grupy chłopców lub mężczyzn. Natomiast nie mówi się tak do grupy złożonej z samych dziewcząt lub kobiet. W tej ostatniej sytuacji należy zapytać: „Któraś z was…?”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski