Który czy którego?

Dzień dobry. Proszę o odpowiedź- jak jest poprawnie po polsku, chodzi o słowo który / którego:

(...) wybudowali kościół, którego spotkał ten sam los. ( poprzedni kościół spłonął)

czy też

(...) wybudowali kościół, który spotkał ten sam los.

Dziękuję z góry za odpowiedź

Poprawnie jest: Wybudowali kościół, który spotkał ten sam los. Zaimek który musi wystąpić w bierniku (czyli w formie który), gdyż to ten przypadek jest wymagany przez czasownik spotkać. Powiedzielibyśmy przecież: Ten sam los spotkał też nowy kościół, a nie:  (!) Ten sam los spotkał też nowego kościoła.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski