Który w różnych zdaniach podrzędnych

Szanowni Państwo,

mam wątpliwość dotyczącą powtarzania zaimka  który w zdaniach podrzędnych połączonych spójnikiem  i , np.  Znał człowieka, który nie lubił gruszek i któremu jabłka bardziej smakowały  czy raczej  Znał człowieka, który nie lubił gruszek i jabłka mu bardziej smakowały? Nie znajduję jasnej odpowiedzi na to pytanie w WSPP. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

redaktor Bocian

Poprawne jest zdanie: Znał człowieka, który nie lubił gruszek i któremu jabłka bardziej smakowały, gdyż w każdym z jego elementów zaimek który pełni inną funkcję składniową. W elemencie który nie lubił gruszek występuje w mianowniku, bo pełni funkcję podmiotu (nie lubił gruszek – kto?). W elemencie któremu jabłka bardziej smakowały przybiera postać celownika wymaganego przez czasownik smakować (jabłka smakowały – komu?). Ogólną zasadę można sformułować następująco: „Zaimek wprowadzający zdanie składowe występuje w przypadku wymaganym przez orzeczenie tego zdania".

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski