Kurs pierwszej pomocy

Która forma jest poprawna i dlaczego: kurs pierwszej pomocy czy kurs z pierwszej pomocy? Sądzę, że ta pierwsza, ale nie potrafię podać uzasadnienia. Proszę o pomoc eksperta.
Poprawna jest konstrukcja kurs pierwszej pomocy, ponieważ rzeczownik kurs wymaga dopełniacza, a nie wyrażenia przyimkowego z + dopełniacz. Jest ona utworzona tak jak inne wyrażenia ze słowem kurs: kurs angielskiego, kurs tańca, kurs kroju i szycia itd.
Konstrukcja (błędna) kurs z pierwszej pomocy powstała zapewne pod wpływem składni rzeczownika szkolenie, który wymaga wyrażenia z + dopełniacz. Mówimy więc: szkolenie z pierwszej pomocy, ale kurs pierwszej pomocy.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski