Kwartyl

Dzień dobry,

uprzejmie proszę o pomoc związaną z odmianą słowa kwartyl w poniższym zdaniu:

Wyniki sporządzonej analizy znajdują się powyżej górnego kwartylu

czy

Wyniki sporządzonej analizy znajdują się powyżej górnego kwartyla.

Z góry dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

dopełniacz rzeczownika kwartyl to (jak podaje Słownik gramatyczny języka polskiego M. Wolińskiego i in., Warszawa 2020, wersja on-line) kwartylu, a zatem poprawne jest pierwsze zdanie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski