Łączliwość zdolności

Czy poprawne jest stwierdzenie, że należy opanować mniejsze lub większe zdolności?
Konstrukcja opanować mniejsze (większe) zdolności jest nie tylko niepoprawna, lecz także niezrozumiała. Zdolności się nie opanowuje – je się po prostu ma (można te też nabyć). Nawet jeśli zamienimy czasownik opanować na nabyć, to trudno sobie wyobrazić, co miałoby znaczyć zdanie nabyć mniejsze (większe) zdolności.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski