Ład i porządek

Dzień dobry,

czy poprawne jest wyrażenie zestawione ze słów ład i porządek, skoro to synonimy, np. W kraju zapanował ład i porządek...?

Pozdrawiam

Agnieszka

Szanowna Pani,

ład i porządek to synonimy, ale jednak każdy z nich wnosi trochę inny odcień znaczeniowy. Zdanie W kraju zapanował ład znaczy trochę coś innego niż W kraju zapanował porządek (to drugie może budzić skojarzenia np. z rządami wojskowymi). Zresztą, nawet gdyby w danym kontekście wyrazy te miały oznaczać to samo, to połączenie ich w jednym wyrażeniu nie byłoby błędem – robimy tak często w celu uwypuklenia treści.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski