Lasy Chojnowskie czy lasy chojnowskie?

Lasy Chojnowskie czy lasy chojnowskie? Wprawdzie podobne pytania już padały, ale mimo to nadal mam wątpliwości, czy poprawna jest pisownia wielkim literami, czy małymi. Na stronie www.pwn.pl w dwóch hasłach pisownia jest inna, małymi w temacie Powstanie Warszawskie, wielkimi w temacie Chojnów. Jak jednoznacznie rozstrzygnąć, czy dana nazwa lasów, lasków itp. jest nazwą jednostkową? Które źródła są w tej materii najbardziej miarodajne? Czy Słownik geograficzno-krajobrazowy?
Pozdrawiam Mariusz
Wielkie litery oznaczają nazwę wyraźnie wyodrębnionego obiektu, np. wskazanego na mapie. Jeśli taka mapa istnieje, możemy używać nazwy Lasy Chojnowskie, co wcale nie znaczy, że zapis małymi literami byłby błędny. Może przecież się zdarzyć, że nie będziemy mieli potrzeby używania nazwy własnej (bardzo prawdopodobne w tekście nieurzędowym) albo że nie będziemy jej znali. Może też być tak, że zadowoli nas opisowe określenie lasy chojnowskie, czyli po prostu ‘lasy w okolicy Chojnowa’.
Na ogół jednoznaczne ustalenie pisowni podobnych wyrażeń nie jest potrzebne, jeśli używamy ich w codziennej komunikacji. Tylko w języku urzędowym może być inaczej. Należy pamiętać, że użycie wielkich liter jest równoznaczne z nazwaniem konkretnego obiektu. W razie wątpliwości najlepiej pisać małymi literami.
Nie wiem, o jaki słownik Pan pyta, jeśli o pewuenowski Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, mogę go polecić jako źródło miarodajne. W razie problemów najlepiej sięgnąć też do innych książek Wydawnictwa Naukowego PWN, które oferuje już kilka słowników objaśniających problemy językowe z nazwami geograficznymi.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
    Mapa lasów, o które Pan zapytał, istnieje (wydało ją wydawnictwo Gea). Ich nazwę wydrukowano na niej wersalikami.
    Red.