Ława

Od dziecka znałem słowo ława tylko w odniesieniu do mebla, na którym się siedzi. Tymczasem od jakiegoś czasu można zaobserwować że słowo ława jest używane w odniesieniu do niskiego mebla, na którym podaje się np. coś do jedzenia lub picia.

Chciałem zapytać, skąd się wzięło to nowe znaczenie. Wszakże w polskim języku funkcjonuje stolik, więc nadanie temu meblowi nazwy ława, która od starożytności oznacza mebel do siedzenia (https://pl.wikipedia.org/wiki/ława), wydaje się chybionym pomysłem.
Prawdą jest, że ława to przede wszystkim mebel do siedzenia. Istnieją jednak też ławy stołowe, skrótowo nazywane po prostu ławami. Są to meble pełniące funkcję stołu, jednak niskie i o charakterystycznym kształcie – prostokątne, z jednym bokiem o wiele dłuższym niż drugi (z tego powodu potocznie były też nazywane jamnikami). O nadaniu im takiej właśnie nazwy zaważyło podobieństwo do mebla służącego do siedzenia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski