Lecz mimo to

 
Lecz mimo to
8.11.2019
Dzień dobry
Nawet w literacko perfekcyjnych i kompetentnie wydanych książkach spotykam się z lecz mimo to. Wydaje mi się, że to tautologia. Czy nawet wybitni pisarze i korektorzy przeoczają ten błąd, czy przyjął on się na dobre do języka polskiego jak tylko i wyłącznie?
Istotnie, wyrażenie lecz mimo to występuje w tekstach – oto kilka przykładów zaczerpniętych z Narodowego Korpusu Języka Polskiego (www.nkjp.pl):
Uczyli mnie, że ja również jestem jednym z nich, lecz mimo to nie potrafiłem utożsamiać się z nimi do końca […] (J. Głębski, Droga do Ite, 2006),
[…] między naszymi twarzami uformowały się zwiewne znaki, jakby splecione z dymu, lecz mimo to wyraźne. (E. Białołęcka, Tkacz iluzji, 2004),
Policzki pokrywał mu kilkudniowy zarost, lecz mimo to chwilami widać było, że nagle pokrywały się purpurą […] (J. Głowacki, Rose Café i inne opowieści, 1997).Wyrażenie to ma nieco tautologiczny charakter – każdy z jego elementów (zarówno lecz, jak i mimo to) wnosi podobną treść, ale dzieje się tak ze względu na potrzebę wzmocnienia przekazu. Jest ono na tyle ugruntowane w języku, że trudno się w nim dopatrywać błędu. Zresztą, tylko niewielka część wyrażeń i zwrotów redundantnych spośród wszystkich, które są w użyciu, jest oceniana negatywnie. Zachęcam do przejrzenia pod tym kątem naszych porad (można wpisać w wyszukiwarkę hasło „pleonazm”, „tautologia” lub „redundancja”).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!