Legutko jak Kościuszko

Witam,
od pewnej nauczycielki języka polskiego dowiedziałem się, że nazwisk kończących się samogłoską o (Legutko, Ziobro) nie odmienia się. Przeczytałem już odpowiedź na pytanie o nazwisko Ziobro, ale wciąż mam wątpliwości – czy mogę bez obawy o zbytnią potoczność (lub niepoprawność) odmieniać te nazwiska?
Pozdrawiam!
Jakub N.
Pisaliśmy już nieraz o tym, ale powtórzę: polskie i słowiańskie nazwiska męskie na -o odmieniają się jak Kościuszko. Wolno ich nam też nie odmieniać, ale wówczas powinniśmy użyć w kontekście odmienionego imienia albo innego wyrazu połączonego z nazwiskiem związkiem zgody, np. Ryszarda Legutko, ministra Ziobro.
Popularność pewnych postaci może przyczynić się do popularyzowania wiedzy o odmianie niektórych typów nazwisk. Gdyby politycy mieli tylko taki wkład w nasze życie społeczne, mielibyśmy mniej powodów do zmartwień.
Mirosław Bańko, PWN