Leibnitz?

Tylko Leibniz czy również Leibnitz (jako filozof, nie jako miasto)? W niemal wszystkich słownikach ortograficznych, encyklopediach itp. można znaleźć tylko tę pierwszą postać, jednak w jednym znalazła się, być może przez nieuwagę korekty, ta druga – vide http://www.sjp.pl/Leibnitz – i nie wiadomo teraz, co o niej sądzić.
W przywołanym słowniku internetowym słowo to zapisano wielką literą, bez definicji, a jedynie z notą „niedopuszczalne w grach”. Ma Pan rację: nie wiadomo, co o nim sądzić. Może redaktorzy słownika mieli na myśli miasto w Austrii, może oboczną formę nazwiska filozofa (notuje ją polska Wikipedia, niemiecka przytacza nazwisko ojca filozofa w formie Leibnütz), a może jeszcze coś innego. Ciekawa jest wymiana zdań pod artykułem, ale rozstrzygnięcia nie przynosi. WSO PWN zna tylko Leibniza.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski