Lenicjada

W Poznaniu odbywał się festiwal rodziny Leniców. W gazecie pojawił się tytuł „Leniciada”. Czy nie powinien brzmieć „Lenicjada”? Uprzejmie proszę o rozstrzygnięcie sporu i uzasadnienie wyboru.
Serdecznie pozdrawiam,
Magda Leszczyńska
Sto lat temu pisało się np. racyja i gdyby wtedy w Poznaniu odbył się rzeczony festiwal, to tytuł w gazecie brzmiałby „Lenicyjada”. Dziś jednak piszemy racja i dlatego powinniśmy też pisać „Lenicjada”. Pisownia „Leniciada” jest nie tylko niezgodna z dzisiejszą polską ortografią, ale też myląca: można by sądzić, że tak zapisane słowo czyta się przez ć, nie przez c.
Mirosław Bańko