Lepiej bez przecinka niż z przecinkiem

Mam pytanie dotyczące stawiania przecinka w zdaniach ze składnikiem niezdaniowym. W jednej z Państwa porad (z 17.12.2010) pisali Państwo, że nie powinno się oddzielać tego składnika od reszty zdania („Wolę pójść z Kasią na randkę niż odrabiać lekcje”), jednak w Słowniku interpunkcyjnym wydanym przez PWN (J. Podracki, A. Gałązka, Warszawa 2002) jest zalecenie, aby ten przecinek wstawiać: „Łatwiej było powiedzieć, niż zrobić”. Jak w takim razie powinniśmy w tych przypadkach stosować przecinki?
Sam nieraz powoływałem się na ten słownik w poradni, ściślej biorąc – na jego pierwsze wydanie, zatytułowane Kieszonkowy słowniczek interpunkcyjny (2001). Nie wiem, czy to wynika z różnicy między wydaniem pierwszym a drugim, czy też czytamy różne fragmenty słownika, dość że nie znajduję w nim przykładu, który Pani przytoczyła. Znajduję inny, podobny: „Woleli oszukiwać, niż zwyciężać (…)” (s. 190, hasło niż), ale przecinek w nim postawiono niezgodnie z ogólną uwagą, którą ów przykład ma ilustrować: „W zdaniu złożonym porównawczym oddziela się obie części składowe przecinkiem, który stoi przed niż”. Otóż zdanie zacytowane przeze mnie ze słownika nie jest zdaniem złożonym, nie powinno pojawić się jako przykład w danym miejscu i nie powinno mieć przecinka przed niż. Byłoby to zresztą zgodne z następną ogólną uwagą podaną w słowniku: „Natomiast w zdaniu pojedynczym zwykle nie stawia się przecinka przed członem porównywanym”.
Takie same wnioski można wyciągnąć z par. [379] WSO PWN, gdzie dodatkowo wskazano, jakie intencje mogą usprawiedliwić postawienie przecinka przed niż – wbrew ogólnej regule – w zdaniu pojedynczym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski