Lhotse

Szanowna Poradnio!
Czy da się ustalić rodzaj gramatyczny Lhotse, czwartego szczytu Ziemi? Będę wdzięczna za podpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam
Mira Perlińska
Nazwa Lhotse nie została skodyfikowana przez językoznawców. O kategorii rodzaju nie dowiemy się zatem ze słownika. W takiej sytuacji mamy co najmniej cztery możliwości ustalenia rodzaju gramatycznego obecnej nazwy geograficznej:
1) Na podstawie wygłosu nazwy – zakończenie spółgłoskowe nazwy jest w polszczyźnie typowe dla rodzaju męskiego. Niestety omawiana tu nazwa nie ma wygłosu spółgłoskowego.
2) Na podstawie kontekstu – rodzaj gramatyczny nazwy może być tożsamy z wyrazem pospolitym o znaczeniu gatunkowym. Dla nazwy Lhotse takim wyrazem jest szczyt, co może sugerować rodzaj męski.
3) Na podstawie uzusu – rodzaj gramatyczny spotykany faktycznie w tekstach pisanych i wypowiedziach ustnych. W wypadku Lhotse problem polega na tym, że jako wyraz nieodmienny najczęściej w uzusie występuje jako przydawka rzeczowna określająca inny odmienny rzeczownik, np. ośmiotysięcznik Lhotse, szczyt Lhotse, ściana Lhotse, wierzchołek Lhotse. W takich sytuacjach rodzaj gramatyczny orzeczenia bądź przydawki jest w wypowiedzeniu uzgadniany z tymże odmiennym rzeczownikiem, a nie z nazwą Lhotse, por. np. Główny wierzchołek Lhotse został ponownie zdobyty dopiero w roku 1977. Na tej podstawie nie możemy zatem wnosić od rodzaju interesującej nas tu nazwy.
4) Na podstawie nazwy oryginalnej – sposób ten jest w praktyce rzadko stosowany, ponieważ nie można od piszących wymagać, aby znali oryginalną kategorię gramatyczną rodzaju wyrazów pochodzących z różnych, częstokroć egzotycznych języków. Nazwa Lhotse pochodzi z języka tybetańskiego i oznacza w nim ‘Południowy Szczyt’.
Widzimy zatem, że nawet najczęściej stosowane w praktyce językowej kryteria ustalania rodzaju gramatycznego obcej nazwy geograficznej są zawodne. Nie będzie zatem błędem traktowanie nazwy Lhotse jako rzeczownika dwurodzajowego – o rodzaju nijakim lub męskim.
Adam Wolański