Liczba a ilość

Dzień dobry, czy poprawne jest sformułowanie spadek ilości przewozów pasażerskich? Wg GUS przewozy określają, ile podróży środkami transportu odbyli łącznie pasażerowie (w Polsce są to setki mln rocznie). Czy ilość w takim kontekście to błąd, skoro wg WSPP „dopuszczalne jest wymienne używanie rzeczowników liczba i ilość, zwłaszcza jeśli chodzi o duże wielkości. Np.: Liczba a. ilość samochodów w mieście gwałtownie rośnie”?

Szanowny Panie,

istotnie, najwłaściwiej byłoby użyć w tej sytuacji słowa liczba, jednak w odniesieniu do dużych wielkości nie jest błędne (choć jest zdecydowanie mniej staranne) używanie słowa ilość.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski