Liczebnik

Zastanawiam się nad poprawnością zdania: W swojej bibliotece miał już zgromadzonych 4000 książek. Czy nie lepiej byłoby napisać: W swojej bibliotece miał już zgromadzone 4000 książek?

Liczebnik 4000 wymaga dopełniacza, a zatem najwłaściwsza forma to: W swojej bibliotece miał już zgromadzonych 4000 książek. Konstrukcja z biernikiem (miał już zgromadzone 4000 książek) na pewno jest mniej staranna, dopuszczalna w języku potocznym.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski