Liczebniki

Liczebniki

3.01.2022

Szanowni Państwo!

Dopytuję w związku z udzieloną mi poradą  182 350 i inne liczebniki z dn. 29.11.2021. Nie potrafię zrozumieć, jak to ugryźć z "podwójną" składnią wyrażeń typu miliony ludzi zbierze się / zbiorą się (porada prof. Katarzyny Kłosińskiej z 10.04.2017). Jeśli możliwe jest jakieś rozwinięcie i połączenie tych dwu, będę bardzo wdzięczna, bo bardzo mnie to nurtuje.

 

Z wyrazami szacunku

Czytelniczka Poradni

Szanowna Pani,

obie porady dotyczyły tego samego problemu składniowego: formy orzeczenia przy liczebniku, lecz w każdej chodziło o inny typ konstrukcji. W tej starszej była mowa o tym, że wyrazy setki, tysiące, miliony mogą tworzyć połączenia dwojakiego rodzaju: Tysiące ludzi przyszło na wiec (z orzeczeniem w liczbie pojedynczej i rodzaju nijakim) i Tysiące ludzi przyszły na wiec (z orzeczeniem w liczbie mnogiej). W drugiej o tym, że jeśli liczebnik kończy się elementem dwa, trzy, cztery, to orzeczenie przybierze formę liczby mnogiej (3222 osoby przyszły na wiec), a jeśli kończy się elementem pięć, sześć itd., to orzeczenie wystąpi w liczbie pojedynczej i rodzaju nijakim (3225 osób przyszło na wiec).


Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!