Liczebniki

Szanowni Państwo!

Dopytuję w związku z udzieloną mi poradą  182 350 i inne liczebniki z dn. 29.11.2021. Nie potrafię zrozumieć, jak to ugryźć z "podwójną" składnią wyrażeń typu miliony ludzi zbierze się / zbiorą się (porada prof. Katarzyny Kłosińskiej z 10.04.2017). Jeśli możliwe jest jakieś rozwinięcie i połączenie tych dwu, będę bardzo wdzięczna, bo bardzo mnie to nurtuje.

Z wyrazami szacunku

Czytelniczka Poradni

Szanowna Pani,

obie porady dotyczyły tego samego problemu składniowego: formy orzeczenia przy liczebniku, lecz w każdej chodziło o inny typ konstrukcji. W tej starszej była mowa o tym, że wyrazy setki, tysiące, miliony mogą tworzyć połączenia dwojakiego rodzaju: Tysiące ludzi przyszło na wiec (z orzeczeniem w liczbie pojedynczej i rodzaju nijakim) i Tysiące ludzi przyszły na wiec (z orzeczeniem w liczbie mnogiej). W drugiej o tym, że jeśli liczebnik kończy się elementem dwa, trzy, cztery, to orzeczenie przybierze formę liczby mnogiej (3222 osoby przyszły na wiec), a jeśli kończy się elementem pięć, sześć itd., to orzeczenie wystąpi w liczbie pojedynczej i rodzaju nijakim (3225 osób przyszło na wiec).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski